Blog > Komentarze do wpisu

Wady czy zalety?

Większość osób zapytana "Czemu akurat Border?" jako ich główne atuty podaję inteligencję oraz mega zapał do wszelakiej roboty, lecz odnoszę wrażenie, iż duża część osób nie zauważa początkowo niekorzyści płynących z takowych cech i jakie problemy mogą one przysporzyć. 

Oczywiście, że pies który po raptem paru powtórzeniach danej sztuczki zaczyna kojarzyć komendę z czynem bardzo ułatwia szkolenie, ale ileż to razy inteligencja Gr przysparzała więcej problemów aniżeli korzyści, bo Border równie szybko skojarzy słowo "kółko" z obróceniem się o 360*, jak fakt, iż ubycie paru chrupków z torby karmy pozostanie najprawdopodobniej niezauważone ;)

Grace bardzo szybko uczy się schematów: że w kwadracie często leży piłka, więc trzeba meega szybko tam biec, że lekki ruch moich ramion przy heeling'u z reguły poprzedza skręt, itd. - to są zalety, ale np. zbyt częste rzucanie piłki w jedną stronę powodowało przekrzywianie się psa podczas dostawiania się, co oczywiście jest mocno niechcianym zachowaniem ;) To są "lajtowe" sytuacje, ale co gdy właściciel nie jest w stanie ogarnąć psa i żyć z Nim bez stresu na codzień właśnie przez borderowy rozumek? Ogromny zapał do pracy jaki siedzi w niejednym BC u przewodnika, który nie potrafi nauczyć go on/off może przerodzić się w mega nakręconego psa, który nie jest w stanie odpocząć, a niektóre bordery przez nadmierną motywację przysparzają problemów podczas treningów i nie tylko.

W mojej opinii obie te cechy zarówno są dużymi plusami jak i minusami tej rasy, a każdy przyszły właściciel powinien przemyśleć czy jest w stanie się poświęcić w imię korzyści płynących z obu cech :) 

piątek, 15 lutego 2013, psiejstwo

Polecane wpisy